Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruský válečný konflikt v Ukrajině

  1. ↓ Aktuality
  2. ↓ Základní informace
  3. ↓ Otázky a odpovědi
  4. ↓ Kontakty (vč. infolinky) 
  5. ↓ Další informace související s konfliktem na Ukrajině
  6. ↓ Dobrovolnická pomoc v souvislosti s konfliktem na Ukrajině

  

I. Aktuality

  • K registraci občanů Ukrajiny přicházejících do ČR z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině byla zřízena Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU). Jejich seznam a další informace naleznete zde.

  

II. Základní informace

Oranzove.jpg
PDF soubor ke stažení (1 MB)
 

Zeleny.jpg
PDF soubor ke stažení (1 MB)
 

Letak-Ukrajina_v8.JPG
PDF soubor ke stažení (383 kB)
 

Formuláře:

Žádost o udělení dlouhodobého speciálního dlouhodobého víza podávejte na pracovišti Ministerstva vnitra, a to pouze osobně. Žádosti doručené jinak než osobně, budou vráceny odesílateli.
 

K žádosti předložte:

  1. Vyplněný tiskopis. Tiskopis pro ruční vyplnění je dostupný zde (pdf, 235 kB). Tiskopis pro elektronické vyplnění je dostupný zde (pdf, 4,8 MB).
  2. Cestovní pas, pokud jej máte a je platný.
  3. Vaši fotografii ve formátu 45 x 35 mm.

  

III. Otázky a odpovědi

  • Máte v ČR platné dlouhodobé pobytové oprávnění, které lze prodloužit?
    V případě nutnosti prodloužení postupujte standardně dle běžných pravidel.

  • Máte v ČR platné pobytové oprávnění, které nelze prodloužit a jehož platnost za krátkou dobu vyprší?
    Pokud platnost vašeho pobytového oprávnění (schengenského víza / sezónního víza / mimořádného pracovního víza) vyprší za dobu kratší než 14 dnů a nemůžete se kvůli konfliktu vrátit na Ukrajinu, je nutné dostavit se na pracoviště MV OAMP.
    V návaznosti na probíhající konflikt je umožněno zažádat si o speciální druh dlouhodobého víza. Pokud máte platné povolení k zaměstnání, můžete nadále pracovat. V opačném případě je nutné vyřídit si povolení k zaměstnáni.
    Bližší informace k úředním hodinám pracovišť naleznete zde. Nechoďte na pracoviště dříve, protože žádost nebude možné zpracovat.

  • Přicestoval jsem nově do ČR, mám tady zázemí (rodina, známí, ubytování a strava zajištěná dobrovolníky a neziskovými organizacemi), mám si něco vyřídit?
    Na území ČR můžete po dobu 90 pobývat v rámci bezvízového styku. Pokud jste ubytovaní v soukromí, je nutné zaregistrovat se na Policii ČR. V ostatních případech registraci zajistí ubytovatel. Pokud se budete chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, je možné požádat si o speciální druh dlouhodobého víza, které se vyřizuje na pracovištích MV OAMP. V návaznosti na to je pak možné najít si práci a na Úřadu práce si vyřídit povolení k zaměstnání.

  • Přicestoval jsem nove do ČR a nemám tady žádné zázemí, nemám se kde ubytovat a potřebuji asistenci. Co mám dělat?
    V každém kraji byla zřízena Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. V centru se můžete registrovat, vyřídit si speciální dlouhodobé vízum a bude vám poskytnuta další pomoc, včetně možnosti ubytování.
    Pokud potřebujete více informací, kontaktujte infolinku na čísle +420 974 801 802. Pomůže vám zorientovat se. Je možné se dostavit do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty, adresa: Vyšní Lhoty 234, 739 51, kde vám bude poskytnuta další asistence.

  • Musím mít zajištěno zdravotní pojištění?
    Ano. Pro pobyt v ČR je nutné být zdravotně pojištěn. Pokud jste zaměstnán, jste pojištěn ze zákona ve veřejném zdravotním pojištění. Pokud zaměstnán v ČR nejste, musíte mít zajištěno pojištění vlastní.
    Pokud vám bude uděleno speciální dlouhodobé vízum, budete automaticky zařazeni do veřejného zdravotního pojištění.
    Více informací týkajících se zdravotního pojištění a poskytování zdravotních služeb naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

  • Musím s sebou brát děti mladší 15 let na registraci na cizinecké policii?
    Nemusíte, podle ust. § 93 odst. 1 Zákona o pobytu cizinců 326/1999 Sb., cizinec mladší 15 let nemá povinnost ohlášení místa pobytu. Nemusí se tedy registrovat.

  • Musím s sebou brát děti mladší 15 let na pracoviště OAMP MV?
    Nemusíte, pokud budete pro děti žádat o speciální vízum, postačí, abyste se dostavili na pracoviště s jejich cestovním dokladem nebo rodným listem. Doporučujeme s sebou vzít jejich fotografii pasového formátu.

  • Máte na Ukrajině rodinné příslušníky nebo blízké, kteří za vámi potřebují přicestovat do ČR?
    Ukrajinští občané mají možnost přicestovat na území ČR bezvízově, ale pouze na základě platného biometrického pasu, a to na dobu v maximální délce 90 dní v jakémkoli 180denním období.
    Je důležité si na dobu bezvízového pobytu sjednat cestovní zdravotní pojištění (lze uzavřít i online).
    Povinností každého cizince, který přijíždí do ČR, je se zaregistrovat na Policii ČR - na oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie (v případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel). Doporučujeme se přesvědčit, že to ubytovatel skutečně udělal.

  • Mám podanou žádost o pobytové oprávnění na zastupitelském úřadu, co mám dělat?
    Pokud máte podanou žádost o dlouhodobý pobyt, je možné si řízení dokončit na území ČR. Ve chvíli, kdy bude Vaše řízení rozhodnuto, navštívíte standardně pracoviště MV OAMP a rozhodnutí si převezmete.
    Pokud máte podanou žádost o dlouhodobé vízum, bude možné si toto vízum vyzvednout na určeném zastupitelském úřadě, který bude po dobu uzavření zastupitelských úřadů na Ukrajině k dispozici. Více informací naleznete na stránkách zastupitelského úřadu.

  • Mohou přicestovat Ukrajinci, kteří nemají biometrický pas nebo mají vyčerpaný bezvízový pobyt nebo mají děti, které nemají vyřízený pas.
    Nemůžeme garantovat, že bude umožněno překročit vnější hranici EU. Je potřeba si s sebou vzít všechny dostupné dokumenty prokazující jejich totožnost.

  • Musí prokazovat Ukrajinci cestující do ČR na hraničních přechodech očkovaní proti covid-19 nebo mít test PCR nebo antigen?
    V případě vstupu do ČR byla epidemiologická opatření pro občany Ukrajiny zrušena ochranným opatřením vydaným 24. 2. 2022.

  • Ukrajinec, který do ČR přicestuje na biometrický pas, nemůže v ČR legálně pracovat. Jak si může zařídit pracovní povolení?
    Daná osoba se dostaví na pracoviště OAMP ve stanovených mimořádných hodinách a požádá o speciální dlouhodobé vízum. Poté je nutné domluvit se se zaměstnavatelem a vyřídit si na Úřadu práce povolení k zaměstnání.

  • Mají příchozí Ukrajinci žádat o azyl?
    V této situaci není vstup do azylového řízení optimálním řešením. Rychlejší a efektivnější je požádat o speciální dlouhodobé vízum, které bude vyřízeno na počkání a navíc je možné hned požádat o povolení k zaměstnání a pracovat. Každý cizinec však má právo o azyl požádat (informace k řízení o udělení mezinárodní ochrany jsou zde, žádost o mezinárodní ochranu se podává zde (pdf, 430 kB)).

  • V případě, že byla na zastupitelském úřadě na Ukrajině podána žádost o pobytové oprávnění a pas byl předán Ministerstvu zahraničních věcí, kde je možné si pas vyzvednout? Mohu přijet bez pasu?
    V této záležitosti je nutno kontaktovat Ministerstvo zahraničních věcí.

  • Když dostane ukrajinský občan povolávací rozkaz, zruší se mu např. zaměstnanecká karta, pokud odjede a neplní tedy účel?
    Ne, nezruší. Pokud bude pobytové oprávnění stále platné, může se vrátit.

  • Došlo k pozastavení náběru nových víz občanům Ruska - platí to jen pro náběr na zastupitelských úřadech nebo i na území? Bude možné prodlužovat pobyty těch, co jsou již na území (studenti, rodinní příslušníci atd.)
    Pozastavuje se náběr žádostí o víza a pobytová oprávnění na zastupitelských úřadech. Ostatní řízení dále probíhají.

  • Přijíždím do ČR a mám s sebou domácího mazlíčka. Co je nutné zajistit?
    Státní veterinární správa z důvodu výjimečné situace na Ukrajině pro vstup psů, koček, fretek v zájmovém chovu, která doprovází své majitele / jiné osoby na útěku z Ukrajiny, zjednodušila podmínky pro vstup. Vše je možné vyřídit na území ČR. Více informací je zde (pdf, 154 kB), formulář je zde (pdf, 138 kB)

  • Přijíždím poprvé do České republiky - existují nějaké základní informace?
    Můžete se podívat na film a přečíst si brožuru Příští zastávka Česká republika. Informace jsou však obecně připraveny pro všechny cizince přijíždějící nově do ČR. Nyní jsou okolnosti příjezdu z Ukrajiny trochu jiné, ale stále vám mohou některé informace pomoci při orientaci ve vašem novém domově.

  

IV. Kontakty

Potřebujete další informace?

  • Kontaktujte infolinku zřízenou pro ukrajinské občany:

Telefon: +420 974 801 802 (provoz nonstop)

  • Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Seznam Kontaktních asistenčních center pomoci Ukrajině
  • Centra na podporu integrace cizinců a nestátní neziskové organizace

  
Informace na této stránce budou postupně aktualizovány a doplňovány. Děkujeme všem za trpělivost. Všechny informace se snažíme zprostředkovat co nejrychleji.

U P O Z O R N Ě N Í !!!
Velmi doporučujeme, abyste informace čerpali z oficiálních zdrojů, kterými jsou státní orgány České republiky. Využít lze i poradenství sítě 18 Center na podporu integrace cizinců a řady nestátních neziskových organizací zaměřených na pomoc cizincům. Tyto služby jsou v drtivé většině případů nabízeny cizincům bezúplatně. Vyhněte se rozhodně podezřelým placeným zprostředkovatelským službám, některé z nich mohou využít vaší zranitelné situace za účelem svého obohacení. Systém pomoci je pro vás v České republice nastaven a vy vše jistě zvládnete.

  

V. Další informace související s konfliktem na Ukrajině

  

VI. Dobrovolnická pomoc v souvislosti s konfliktem na Ukrajině

Ministerstvo vnitra vytvořilo tento dotazník pro osoby, které nabízejí dobrovolnickou pomoc občanům Ukrajiny. V případě zájmu, Vás prosíme o jeho vyplnění. Budeme Vás kontaktovat v případě potřeby.

Zdroj:  Ministerstvo vnitra České republiky

Допомога громадянам України від Міністерства праці та соціальних справ Чеської Республіки:

Джерело: Міністерство праці та соціальних справ Чеської Республіки